top of page

Somatik Hareket
Terapisi
“Bedenin ve Zihnin Uyumunu Kucakla”

SMC® CEI Sertifikalı bir Somatik Hareketler Eğitmeni olarak, beden ve zihin arasındaki derin bağlantıya inanıyorum.  Misyonum, bireylerin genel refahlarını ve iç dengelerini sağlamada somatik uygulamaların dönüştürücü potansiyelini keşfetmelerine yardımcı olmaktır."

Somatik Hareket Terapisi Nedir?

 

Somatik hareket terapisi; farkındalıkla dolu hareketi ve beden bilincini vurgulayan bütüncül bir uygulamadır. Bireylerin gerginlikleri çözmelerine, duruşlarını düzeltmelerine, fiziksel ve duygusal iyi oluşlarını artırmalarına destek olan bir pratiktir.

 

Somatik kelimesi "canlı bedene ait veya onunla ilgili" anlamına gelir ve çeşitli hareket biçimlerini, iyileştirme yöntemlerini tanımlamak için kullanılır. Somatik yoga, somatik deneyimleme, somatik psikoloji, somatik terapi veya somatik dans terapisi terimlerini duymuş olabilirsiniz. 

Somatik eğitim terimi ilk olarak Thomas Hanna tarafından icat edilmiştir. Hanna, somatik eğitim terimini, motor kontrolü ve hissi geliştirmek, öğrenilmiş kas modellerini değiştirmek için somatik hareketi kullanan duyusal-motor eğitim yöntemlerini tanımlamak için kullanmıştır. Pek çok insan, somatik hareket eğitimi yöntemlerini kronik ağrının hafifletilmesinde, bedensel işlevin iyileştirilmesinde ve yaygın kas-iskelet rahatsızlıklarından kurtulmada oldukça etkili bulmaktadır.

Somatik hareket tam olarak nasıl çalışır?

En etkili olabilmesi için somatik bir hareket mümkün olduğunca yavaş yapılmalıdır. Duruşumuzu ve hareketlerimizi kontrol eden insan sinir sistemi, yeni şeyleri çok yavaş öğrenmek zorundadır. Uygulama ile, form ve kontrolü korumaya devam ederken kademeli olarak hızlanabilir ve hareketleri daha hızlı gerçekleştirebiliriz. Hareketleri hızlı bir şekilde yaptığımızda yeni bir şey öğrenmiyoruz, sadece mevcut öğrenilen kalıpları pekiştiriyoruz.

Somatik bir hareket de tamamen içsel odaklanmamız ve dikkatimizle bilinçli olarak gerçekleştirilmelidir. Bilinçli dikkat, öğrenme sürecinin anahtarıdır; ne yaptığımızın farkında olmadan yeni bir şey öğrenemeyiz.

Somatik hareket doğası gereği keşfedicidir. Duruşumuzu veya hareketimizi belirli bir şekilde geliştirmek amacıyla somatik bir hareket uyguladığımızda bile, sonuçtan ziyade hareketin içsel deneyimine odaklanmamız gerekir.

Nihai sonuçtan ziyade deneyime ve sürece odaklanmak birçok insan için kavraması zor bir kavram olabilir. Sinir sistemimizin yeni şeyleri nasıl öğrendiğine geri dönecek olursak;  bir hareketi sanki ilk defa yapıyormuş gibi yaparsak, her seferinde yeni bir şey fark eder, yeni bir şey öğreniriz ve böylece öğrenme süreci en verimli ve etkili olur. Somatik hareketler yapmak, mekik veya şınav çekmekten oldukça farklıdır; miktarla ilgili değil, kaliteyle ilgilidir.

Genel anlamda, yavaş, bilinçli ve hareketin içsel deneyimine odaklanma niyetiyle gerçekleştirilen herhangi bir hareket somatik bir hareket olabilir.

Mutluluğa giden yolculuğun için hazır mısın? 

Somatik Hareket Dersleri

Canlandırıcı somatik hareket derslerine katılarak, farkındalıkla dolu hareketleri keşfedebilir ve bedeninizle daha derin bir bağlantı yaşayabilirsiniz.

Özel Somatik Seansları

Kişisel ihtiyaçlarınıza ve hedeflerinize uygun olarak düzenlenen birebir somatik seanslarıyla bireysel zorluklarınıza çözüm bulabilir, beden-zihin bütünlüğünüzü geliştirebilirsiniz.

Farkındalıkla Nefes Atölyeleri

Bilinçli nefes almanın stres azaltma, rahatlama ve zihinsel berraklık üzerindeki etkisini öğrenebilirsiniz.

bottom of page