top of page

Başak Kişisel

Eğitim ve Akademik Geçmiş:

 • Hacettepe Üniversitesi, İngilizce İktisat Bölümü - Lisans, 2002

 • Edinburgh Business School, İnsan Kaynakları Yönetimi Yüksek Lisans Programı, 2013

 • ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi), Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Yüksek Lisans Programı, 2021

 • Atlantic International University, Psikoloji Doktora Programı - Pozitif Psikoloji alanında akademik çalışmalar, Devam Ediyor

Uluslararası Sertifikalar:

 • University of California San Diego, MBSR Eğitmeni Sertifika Programı, 2023

 • Stanford University, Pozitif Psikoloji Sertifika Programı, 2023

 • Somatic Movement Center, Somatik Hareketler Eğitmeni Sertifika Programı, 2023

 • Yoga Alliance&Seda Günaltay , Yoga Eğitmenliği Sertifika Programı, 2023

 • Happiitude &Berkeley Well-Being Institute California, Mutluluk Koçu Sertifika Programı, 2023

 • The Flourishing Center, Applied Positive Psychology Sertifika Programı, 2022

 • The Center of Positive Education, Positive Education Practitioner Sertifika Programı, 2022

 • University of Pennsylvania, Positive Psychology Practitioner Sertifika Programı, 2021

 • Yale University, The Science of Well-Being Sertifika programı,2020

 • Oxford Mindfulness Foundation, "Mindfulness for Life" Sertifika Programı,2020

WhatsApp Image 2023-07-24 at 20.27.28 (1).jpeg

Kişisel Gelişim ve Katkılar:

 

Üniversite eğitimimin yanı sıra, dünya çapında tanınmış kurumlar tarafından verilen "Positive Psychology", "The Science of Well-Being", "Positive Education Practitioner" ve "Mindfulness" sertifikaları sayesinde bilgimi ve uzmanlığımı güçlendirdim. Bu sertifika programları sayesinde, pozitif psikoloji ve bilinçli farkındalık konusunda derin bir anlayışa sahip oldum ve bu bilgileri akademik çalışmalarımda ve topluma olan katkılarımda kullanmaktayım.

Öğrenmeye ve kişisel gelişime olan tutkum sayesinde, sürekli olarak güncel bilgileri takip ediyor ve araştırıyorum. Bu sayede, bilgi ve becerilerimi güncel tutarak, daha etkili bir eğitim ve rehberlik sağlamayı hedefliyorum.

Sonuç olarak, öğrenme, öğretme ve pozitif psikoloji alanında akademik çalışmalar yapma tutkum sayesinde, insanların daha mutlu ve anlamlı bir yaşam sürmelerine katkıda bulunmak için çaba harcıyorum.

Bir bankta oturan

Psikoloji alanına olan derin ilgisini ise şöyle açıklıyor:

​Hacettepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nde lisans öğrencisiyken, bir profesörümüz Neo-Klasik ekonomideki denge durumunu "birisi daha kötü durumda olmadan diğeri daha iyi durumda olamaz" diye açıklamıştı. Bu tanıma göre bir kişi zenginleşmek istiyorsa bu ancak diğerinin fakirleşmesi ile mümkündü. Lisans eğitimi olarak ekonomi okumam belki de bu tanıma maruz kalmam nedeniyle tüm hayatımı etkiledi.

Benim hayalimdeki dünyada hepimiz bir bütünün eşsiz parçalarıyız ve tıpkı ormandaki ağaçlar gibi birbirimize köklerimizle bağlıyız. Birimiz iyi değilsek, hiçbirimiz iyi değiliz. İnsan doğamızla bu dünyada var olabilmek için her birimiz acılara, ıstıraplara katlanıyoruz. Öte yandan birbirimizi iyileştirecek büyüklükte bir gücümüz var ve bence ancak bu gücü kullanarak anlam dolu bir hayat yaşayabiliriz. Düşünce daha iyi kalkabilmek, dağılınca daha iyi toparlanabilmek için birbirimize muhtacız.

Mükemmeli aramak insana özgü bir kaygı. Doğada mükemmel diye bir şey yok. Çünkü doğa söz konusu olduğunda her şey olduğu hali ile tam ve güzel.

Denizi seyrederken keşke rengi biraz daha açık mavi olsa demeyiz.

Güneşi izlerken acaba biraz daha mı sarı olsa? diye sormayız.

Karşıdaki dağ biraz daha kısa olsa….

Bu çiçek böyle değil de şöyle koksa…. diye düşünmeyiz.

Kendimizle ve diğer insanlarla ilişkilenirken ise bu kontrol etme çabası neredeyse hiç bitmiyor. Mükemmelin peşinde koşarken iyileri birer birer öldürüyoruz. Oysa hepimiz olduğumuz gibi bütün ve güzeliz. Yoga felsefesinde bunun adı “Purna”. Purna, "tamamlanmış" anlamına gelir. Purna Yoga, varlığın tüm yönlerini - fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal - potansiyel büyüme alanları olarak kucaklar. Aradığımız tüm soruların yanıtları yine kendi içimizde. Her birimiz bu dünyada en yüksek potansiyelimizi gerçekleştirmeyi ve yıldızlar gibi parlamayı hakkediyoruz. Pozitif psikolojiyi ve bu alanda yapılan çalışmaları hayatın karanlık yönünü kucaklamamıza alan açtığı ve sahip olmadıklarımız yerine sahip olduklarımıza odaklanmanın değerin hatırlattığı için önemsiyorum.”

Başak Kişisel

 

bottom of page